0542 441 27 15
Telefon

Kırkurgan 2018 rapor

ULA – Kırkurgan Kanyonu 1 nisan 2018 Geçişi raporu ve öneriler:
Etkinlik, Hasan Gedikli Öncülüğünde, Ezgi Akar, Şahin Sarı, Baha Targün’den oluşan dört kişilik ekiple,
bir gece konaklamalı olarak planlandı. Kanyon girişine öğle saatlerinde varıldı. Beklendiği gibi kanyona  düşük debili su girişi tespit edilip neopren giysiler giyildi, sulu kanyona girer gibi hazırlık yapıldı.
Saat on üç civarında ilk inişe gelindiğinde kanyona giren suyun batıp kaybolduğu görüldü. Hava sıcaklığının neopren ile devam etmeyi zorlaştıracağı endişesiyle neoprenlerin çıkarılmasına karar verildi. Dört kişiyle ve konaklamalı planlanan etkinlik nedeniyle zaten ağır olan çantalarımıza bir de neopren koymamak için onları bir mağaraya tıkıp önünü de kamufle ettik. Birkaç yerde suya girilmesi gerekeceği düşüncesiyle sadece öncümüzde neopren kaldı. Havuzlarda ve bir uzun iniş altında bolca su birikintisiyle karşılaşıldı. Havuzlar üzerine ip çekip suya girmeden geçmek başarıyla uygulandı. Bir havuz üzerinde de önceki geçişlerde bırakılan ip duruyordu, oradan da kolayca geçildi.
Gece dolunayın aydınlattığı çukurda kamp yapıldı. Pazar günü kanyonun zor geçişi olan kazana gelindiğinde, gene önceki geçişte olduğu gibi, bir evvelki etkinlikte bırakılan ipin yerinde olmadığı tespit edildi. Tahminen, selle gelen ağaçlar ve kütükler bu ipleri koparıp götürüyordu. Bu kanyonun keşfini yapan ekibin lideri olan Hasan Gedikli arkadaşımız gene kazanı tırmanıp karşıya geçmek zorunda kaldı. Bir önceki kanyon geçişini gerçekleştiren Haydi Kanyona ekibi tarafından geliştirilen rota yardımıyla bu seferki tırmanış kolay oldu ve kısa sürdü, ama gene de bir arkadaşımızın daha aşağıya inip öncüye omuz vermesi, yardımcı olması gerekti. Kazandan sonraki inişlerde de hiçbir sorun yaşanmadan etkinlik tamamlandı. Uzaklaşma mesafesi olan birkaç kilometrelik zor yürüyüş sonunda telefon çekmeye başlıyor. Burada jandarmaya bilgi verildi ve önceden haberdar edilen taksi çağrılarak yukarıda bırakılan araca ulaşıldı. (Akyaka’da taksici Lütfü: 05317828455)
NOT: Bu kanyonla ilgili tüm teknik bilgilere KAD sayfalarından ya da yönetim kadrolarından ulaşabilirsiniz.
Bu kanyonun özelliği nedeniyle, geçiş yapmayı planlayanların ekibinde mutlaka kaya tırmanışı yapmayı bilen deneyimli bir sporcunun ve Jumar yardımıyla ipte yükselmeyi bilen bir sporcunun bulunması gerekmektedir. Kazandaki tırmanış parkuruna yeterli miktarda bolt çakılmış ve azami ölçüde de ekpres malzeme bırakılmıştır. Kazanı gören delikten bakış açısına göre, sağ alttaki dar balkonda (yani çukurun dibine kadar inmeden!) bir kişi yardımıyla ilk bolta ulaşmak mümkündür. Ondan sonra da sol üste doğru bakıldığında boltlar dizisi rahatça görülebilmektedir. Öncü tırmanıştan sonra, delikten karşıya çekilen iple geçiş yapmak kolay olmaktadır.
Bu kanyona, bu aylarda girildiğinde en az iki kişide neopren bulunması önerilir.
Girişteki su miktarı tayin edicidir. Girişte düzlük bölümdeki büyük olmayan kayaların su içinde kalacağı bir su seviyesinde girilmesi önerilmez. Suyun taşıyacağı maddelerin kolayca tıkayabileceği geçişlerde ciddi sıkıntı yaşanabilir, buralarda kaçış imkanı kesinlikle yoktur. İnişlerin 70 – 80 metre yükseklikte olduğunu ve buralarda güçlü şelalelerin oluşacağını varsayarsak, herhangi bir sıkıntı yaşandığında yardım etmenin ne kadar zaman alacağını tahmin etmek zor değildir!
Bu mevsimde sadece deneyimli sporcularla gidilmesi önerilir.
Yaz aylarında kanyon kurudur, bir havuzda su kalır, onun da üzerindeki ip duruyor, sel ona zarar veremiyor. Yaz aylarında da olsa, yüksek iniş deneyimi olmayan sporcularla gidilmesi önerilmez.