0542 441 27 15
Telefon

Kırkurgan 2018 rapor

ULA – Kırkurgan Kanyonu 1 nisan 2018 Geçişi raporu ve öneriler:
Etkinlik, Hasan Gedikli Öncülüğünde, Ezgi Akar, Şahin Sarı, Baha Targün’den oluşan dört kişilik ekiple,
bir gece konaklamalı olarak planlandı. Kanyon girişine öğle saatlerinde varıldı. Beklendiği gibi kanyona  düşük debili su girişi tespit edilip neopren giysiler giyildi, sulu kanyona girer gibi hazırlık yapıldı.
Saat on üç civarında ilk inişe gelindiğinde kanyona giren suyun batıp kaybolduğu görüldü. Hava sıcaklığının neopren ile devam etmeyi zorlaştıracağı endişesiyle neoprenlerin çıkarılmasına karar verildi. Dört kişiyle ve konaklamalı planlanan etkinlik nedeniyle zaten ağır olan çantalarımıza bir de neopren koymamak için onları bir mağaraya tıkıp önünü de otlarla kapattık. (İlk inişten önce kanyonun sağ tarafındaki patikadan çıkılıyor!) Birkaç yerde suya girilmesi gerekeceği düşüncesiyle sadece öncümüzde neopren kaldı. Havuzlarda ve bir uzun iniş altında bolca su birikintisiyle karşılaşıldı. Havuzlar üzerine ip çekip suya girmeden geçmek başarıyla uygulandı. Bir havuz üzerinde de önceki geçişlerde bırakılan ip duruyordu, oradan da kolayca geçildi.
Gece dolunayın aydınlattığı çukurda kamp yapıldı. Pazar günü kanyonun zor geçişi olan kazana gelindiğinde, bir evvelki etkinlikte bırakılan ipin yerinde olmadığı tespit edildi. Tahminen, selle gelen ağaçlar ve kütükler bu ipleri koparıp götürüyordu. Bu kanyonun keşfini yapan ekibin lideri olan Hasan Gedikli arkadaşımız gene kazanı tırmanıp karşıya geçmek zorunda kaldı. Bir önceki geçişte Haydi Kanyona ekibi tarafından geliştirilen rota yardımıyla bu seferki tırmanış kolay oldu ve kısa sürdü, ama gene de bir arkadaşımızın daha aşağıya inip öncüye omuz vermesi, yardımcı olması gerekti. Kazandan sonraki inişlerde de hiçbir sorun yaşanmadan etkinlik tamamlandı. Uzaklaşma mesafesi olan birkaç kilometrelik zor yürüyüşün sonuna doğru telefon çekmeye başlıyor. Burada jandarmaya etkinliğin bittiği bilgisi verildi ve önceden haberdar edilen taksi çağrılarak yukarıda bırakılan araca ulaşıldı. (Akyaka’da taksici Lütfü: 05317828455)
NOT: Bu kanyonla ilgili tüm teknik bilgilere KAD sayfalarından ya da yönetim kadrolarından ulaşabilirsiniz.
Bu kanyonun özelliği nedeniyle, geçiş yapmayı planlayanların ekibinde mutlaka kaya tırmanışı yapmayı bilen deneyimli bir sporcunun ve Jumar yardımıyla ipte yükselmeyi bilen bir sporcunun bulunması gerekmektedir. Kazandaki tırmanış parkuruna yeterli miktarda bolt çakılmış ve azami ölçüde de ekpres malzeme bırakılmıştır. Kazanı gören delikten bakış açısına göre, sağ alttaki dar balkonda (yani çukurun dibine kadar inmeden!) bir kişi yardımıyla ilk bolta ulaşmak mümkündür. Ondan sonra da sol üste doğru bakıldığında boltlar dizisi rahatça görülebilmektedir. Öncü tırmanıştan sonra, delikten karşıya çekilen iple geçiş yapmak kolay olmaktadır. (Aşağıda kalan ikinci sporcunun da tırmanmasına gerek kalmaması için makara bulundurulması önerili!)
Bu kanyona, bu aylarda girildiğinde en az iki kişide neopren bulunması önerilir.
Yamaçtan önce, düzlük bölümdeki küçük kayaların su içinde kalacağı bir su seviyesinde girilmesi önerilmez.
Su miktarı hakkında kuşkuya düşüldüğünde mutlaka olumsuza karar vermek gerekir! 
Suyun taşıyacağı maddelerin kolayca tıkayabileceği geçişlerde ciddi sıkıntı yaşanabilir, buralarda kaçış imkanı kesinlikle yoktur. İnişlerin 70 metre civarında olduğunu ve buralarda şelalelerin oluşacağını varsayarsak, herhangi bir sıkıntı yaşandığında yardım etmenin ne kadar zor olacağını tahmin edebiliriz! Bu anlamda, ipe girişleri kontrol edenlerin, sarkan sallanan şeyler yanında saç ve sakal durumunu da gözden geçirmeleri önem kazanmaktadır.
Bu mevsimde sadece deneyimli sporcularla gidilmesi önerilir.
Yaz aylarında kanyon kurudur, bir tek havuzda su kalır, onun da üzerindeki ip duruyor, sel ona zarar veremiyor. Yaz aylarında da olsa, yüksek iniş deneyimi olmayan sporcularla gidilmesi önerilmez.
İnişlerin yüksekliği nedeniyle aşağıdan ip çekmede zorluk yaşanıyor. Bu anlamda, hem ana hattın kurulması sırasında, hem de ardçı iniş sırasında ipin durumuna dikkat etmek çok önemli. Gene bu anlamda, bol yedekli iple gidilmesi önem kazanıyor.
İp uzunluğu ile yaklaşık olarak ölçüm yaptığımız en uzun iniş, ara istasyonlu, 140 metrelik iniştir. Buradaki ara istasyon malzemesini deneyimli bir göz kolayca bulabilir. Burada ayrıca, keşif etkinliğinden kalan, emniyet boltu da, iniş yönünde sağdadır. 
Bu kanyona kanyonu bilen biriyle gidin!