0542 441 27 15
Telefon

ısrarcı ol

Her eğitim döneminde bir slogan.
29 OCAK 2020 başlangıç tarihli eğitim dönemi sloganımız:
DOĞRU BİLDİĞİNDE ISRARCI OL!
Kimin karşısında ve ne şartlarda olursan ol, doğru olduğunu düşündüğün bir konuda seni susturmalarına asla izin verme, ısrarcı ol, diren! Her şey olup bittikten sonra “valla benim aklıma geldiydi de söyleyemedim“ dendiğini çok duyduk değil mi? Bu aymazlıktır, boşvermeciliktir, aldırmazlıktır, korkaklıktır hatta.
Bugün bunu yazmak nereden aklıma geldi?
Aklım fikrim hep kanyonculukta ya, bazan kendiliğinden senaryolar oluşuyor ve bunların önemli olanlarını da paylaşmayı görev sayıyorum.
Haydi Kanyona etkinliklerinde kesinlikle uyguladığımız kurallarımız var. Bazıları zaten her kanyoncunun uygulaması gereken kurallar, ama her zaman dikkate alındığını ne yazık ki söyleyemiyoruz. Kurallarımızdan biri, “güvendiğin biri inip yanına gelene kadar emniyeti kimseye teslim etme!” Bu kuralı mutlaka uyguluyoruz. Artık herkes bunun böyle yapılacağını biliyor ve ciddiye alıyor. Benim bugünkü senaryomda yaşanan şu: Bir arkadaşımız, güvenilir birinin gelmesini beklemeden emniyeti, çok iyi tanımadığı birine bırakır ve yürür. Az önce inmiş biri de fazla uzaklaşmamıştır ve durumu görüp arkadaşımızı uyarır. Uyarısı dikkate alınmaz, o da uyarıyı tekrarlamaz, yani ısrarcı olmaz. Bir sonraki inen kişi ipi bırakır, düşer. Çok önemli bir düşme değildir, kimseye bir şey olmamıştır ama durum değerlendirilirken ortaya çıkan tabloda görünen hata önemlidir. Demek ki sadece uyarmak yetmiyor, uyarın dikkate alınmazsa ısrarcı olacaksın, hatta gerekirse sertçe müdahale edeceksin. İki metreden değil de yirmi metreden de düşebilirdi ve emniyetçi duruma hakim olmadığı için de ciddi sıkıntı yaşanırdı.
Kanyonla ilgili değil ama ilginç bir örnek olduğu için şunu da anlatayım:
Komşunun on iki yaşındaki oğlu hiç beklenmedik bir zamanda komşu teyzeyi ziyarete gelir, biraz şaşkındır, ziyaretinin nedenini anlatmakta zorlanır ve saçmalar, sonra da ağlayarak gider. Komşu teyze akşam olunca durumu eşine anlatır ve kalk gidelim bakalım der. İşinden yorgun dönmüş olan komşu amca olayı ciddiye almaz, yahu ne olacak, dayak yemiştir, canı sıkılmıştır, aldırma diyerek geçiştirir, teyze de ısrar etmez. Ertesi gün komşu çocuğun intihar ettiği haberi gelir.
Bu olay benim çok yakınımda yaşandı. Teyze ısrarcı olsaydı kim bilir hangi nedenle kafası karışmış çocuk bugün hayatta olacaktı.
DOĞRU BİLDİĞİNDE ISRARCI OL!